Dondurma

Foto: Toan Trinh

Tüm yaş gruplarının süt ve ürünlerini her gün tüketmesi gerekir.

(Her ne kadar olumlu bir cümle gibi gözükse de bana sigaraların üzerindeki ‘Sigara Sağlığa Zararlıdır’, ‘Sigara Öldürür’ gibi yazıları çağrıştırıyor.)

Şu sıralar televizyon kanallarında seyredeceğiniz istisnasız her dondurma reklamında ekranın altında birkaç saniyeliğine akan ve neresinden tutsanız elinizde kalacak bir cümle.

Belli ki ortak ve/veya resmi bir karar söz konusu. Gıda devlerinin insanları nasıl ustalıkla idare ettiğinin bir başka kanıtı indipill.com. Ülkemizde de dünyada da durum maalesef bu.

Şirketlerin kuruluş amacının ‘minimum maliyetle maksimum kazanç’ olduğu aşikar ancak konu ‘gıda’ olduğunda insan samimiyet ve güven bekliyor; beyhude. (Doğal ve kaliteli ürünler kullanıp insan sağlığını ön planda tutan şirket ve üreticileri tenzih ederim.) Üstüne üstlük bir dondurma reklamında süt ve ürünlerini her gün tüketmemiz gerektiğini öğrenmemiz komikten öte trajik.

Yediğimiz hazır dondurmaların içindeki bilimum kimyasal ve şeker bileşenlerini her gün süt ve ürünlerini tüketerek bertaraf mı ediyoruz? Yoksa her gün dondurma yersek süt ve ürünlerini mi tüketmiş oluyoruz? Bir an için bu soruları ciddiye aldığımızı varsayalım. Her ikisine de verilecek cevap koca bir ‘Hayır’dır. İlk soruyu ‘şaka’ kategorisine koyarsak, ikinci soru üzerinden devam edelim.

Öncelikle piyasada ‘süt’ olarak satılan içeceğin doğal sütle uzaktan yakından alakası olmadığını kabul edelim. Geçirdiği işlemler, içerdiği katkı maddeleri sebebiyle bu içecek olsa olsa ‘süte benzer beyaz bir sıvı’ olabilir. Bu sıvıyla yapılan ve fazladan katkı maddesi ilave edilen içecek ve raf ürünlerinin nasıl ürünler olabileceğini siz hayal edin. Çoğunluğunun ‘ineğin yavrusu için ürettiği bir sıvıyı insan neden içer?’ mottosunu benimsemiş, süte karşı olan ciddi bir kesimin de olduğunu hatırlatarak (kapsamlı bilgi için süt karşıtı nomilk.com ‘a göz atabilirsiniz), son yıllarda yapılan araştırmaların sütten ziyade sütten (doğal) elde edilen peynir, tereyağı, yoğurt vb. ürünlerin insan sağlığına olan faydası üzerinde durmakta olduğunu da ekleyelim.

Sütü geçtim; dondurmanın içindeki süt ürünleri ne olabilir ki televizyon reklamında alt yazı olarak geçebiliyor? Bugün marketten rastgele bir dondurmayı alıp içindeki ‘süt ürünleri’(!) nelermiş diye bakarsak tamamına yakınında aşağıdakilerin birçoğunu görürüz:

Tam Yağlı Süt Tozu, Yağsız Süt Tozu, Süt Yağı, Tereyağı (Süt Ürünü), Peyniraltı Suyu Tozu (Süt Ürünü), Süt Proteini

Süte benzer beyaz bir sıvıdan elde edilmiş süt ürünleriyle üretilmiş bir dondurma. Yersen!                      Firmalar sağolsunlar tereyağı ve peyniraltı suyunun (gerçi dondurmalarda tozunu kullanıyorlar ama olsun) süt ürünü olduğunu bize parantez içinde hatırlatmışlar. Bunların üzerine renklendiricileri, kıvam arttırıcıları, aroma vericileri, şekeri ve glikoz şurubunu da ekledik mi dondurmamız hazır. Afiyet olsun!

Sık tüketildiklerinde (tükettiğiniz diğer fabrikasyon raf ürünlerini de düşünün lütfen) bu tarz ürünler kısa vadede olmasa da uzun vadede insan sağlığına zarar verir. Konu bu kadar basittir. Bana kalırsa hiç tüketilmemelidirler. Internette doğal ve şekersiz dondurma tarifi bulabileceğiniz onlarca site var. İlla dondurma yiyeceğim diyorsanız doğal sütle evinizde kendiniz yapın. O da olmadı; güvendiğiniz bir semt dondurmacısından alın.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*