Buffalo Bills

Buffalo Bills ile gerçek anlamda tanışmam 1991 yılının ilk aylarına denk gelir. O sayının elime nereden geçtiğini hatırlamasam da 4 Şubat 1991 tarihli Sports Illustrated dergisinden kestiğim fotoğraflar yıllarca odamın duvarlarını süslemişti.

4 Şubat 1991 SI kapağı. Giants Cornerback’i Everson Walls’un zafer sevinci

27 Ocak 1991’de oynanan ve tarihin en dramatik maçlarından birine sahne olan 25. Super Bowl’da Bills Kicker’ı Scott Norwood maçın bitimine 8 saniye kala 47 yardlık Field Goal denemesinden yararlanamayınca, New York Giants Bills’i 20-19 mağlup etmişti. Tarihe ‘Wide Right’ olarak geçen (top sağ direğin yanından auta gitmiş ve spiker Al Michaels o anı ‘No Good. Wide Right / Kaçtı. Sağdan dışarı’ olarak sunmuştu) bu FG denemesi belki de Bills’in Super Bowl lanetinin habercisiydi.

Foto: Walter Iooss Jr. Laces out?

Kaldı ki, 90ların başında Marv Levy koçluğunda kadrosunda Jim Kelly (Quarter Back), Bruce Smith (Defensive End), Thurman Thomas (Running Back), James Lofton (Wide Receiver), Don Beebe (Wide Receiver), Andre Reed (Wide Receiver) gibi isimleri bulunduran Bills takip eden 3 sezonda da Super Bowl finali oynayıp, her seferinde Buffalo’ya eli boş dönecekti (Giants’ın ardından önce Redskins sonra da 2 kez Cowboys’a kaybetti).

Niagara Şelaleri’nin hemen güneyinde Kanada sınırında yer alan Buffalo, New York eyaletinin en kuzeyinde yer alan şehirlerinden biri acheter generique viagra. Genelde muhabbetin içinde ‘Kanada’ geçiyorsa konu eninde sonunda ya soğuğa ya kara bağlanır. Buffalo şehri de bunun hakkını verircesine 10 Aralık 2017 Pazar günü 60 binden fazla seyircinin tanıklık ettiği inanılmaz bir maça ev sahipliği yaptı. Yoğun kar yağışı ve tipi altında, rüzgarın da etkisiyle hissedilen hava sıcaklığının -6 C olduğu bir ortamda Buffalo Bills, Indianapolis Colts’u uzatmada 13-7 ile geçti.

Bu maçla birlikte galibiyet sayısını 7’ye çıkaran Bills play-off umudunu son 3 maça taşıdı. Takip eden haftalarda önce Miami Dolphins’i yenen, sonra New England Patriots’a kaybeden Bills’in play-off’a kalabilmesi için son maçında evinde Dolphins’i yenmesi ve Baltimore Ravens’ın da evinde Cincinnati Bengals’a kaybetmesi gerekiyordu. Ravens ise galibiyeti halinde play-off’a kalacağından, Dolphins’i 22-16 ile geçen Bills, Baltimore’dan gelecek haberi beklemeye başladı. Play-off iddiası kalmamış ve maçın son dakikasına 27-24 geride girmiş Bengals’ın 4. hakta 12 yard ilerlemesi gerekiyordu. Andy Dalton’ın pasıyla buluşan Tyler Boyd’un 49 yardlık Touchdown’ı Baltimore’da soğuk duş etkisi yaratırken Buffola’da ise bayram havası estirdi. Maç sonunda Bills taraftarları Bengals QB’si Andy Dalton‘ın vakfını bağış yağmuruna tuttuKyle Williams’ın soyunma odasında oğulları ile yaşadığı sevinç görülmeye değerdi. Tüm kariyerini Buffola’da geçirmiş olan 12. sezonundaki Defensive Tackle Dolphins karşısında daha birkaç dakika önce bir koşu oyunu için oyuna girip kariyerinin ilk touchdownını yapmıştı.

Bills bu sonuçla 1999’dan beri ilk kez bir play-off maçı oynayacak. Bu akşam Jacksonville Jaguars karşısında favori değiller; hatta play-off’a kalan takımlar arasında Super Bowl için en az şans tanınan takım ama bir şekilde Super Bowl’a ulaşırlarsa kimi tutacağımı anlamışsınızdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*