Laces Out*

Tam boyut aşağıda

Söz konusu bir NFL takımı olduğunda çoğunlukla insanların aklına gelen ilk isim takımın beyni konumundaki Quarterback (QB) olur. QB karşısındaki savunmanın dizilişine göre takımın hücum organizasyonunu yönetir; inisiyatif kullanır ve takımına sayı kazandırmaya çalışır. Hep göz önündedir, popülerdir, genelde takımın en çok para kazanan oyuncusudur vs.

QBlerin hakkını teslim etmekle birlikte benim en sevdiğim oyuncular Kicker ve Punterlardır.

Kicker Kick-off (maç başlangıcı, sayı sonrası oyun başlangıcı) ve Field Goal (3 sayı değerindeki alan golü) için, Punter ise takımının hücumdaki 4. hakkında topu rakip takıma teslim etmek için oyuna girer. Special Teams’in (özel takım) bu iki güzide üyesi pozisyonları gereği topa ayakla müdahale ederler. Kickerlar yerdeki (futbolda kalecinin aut atışına benzer şekilde), punterlar ise ellerindeki (futbolda kalecinin degajına benzer şekilde) topa vurarak görevlerini icra ederler.

Hücum (offense) ve defanstaki (defense) takım arkadaşlarıyla karşılaştırıldıklarında pek önemli değillermiş gibi gözükseler de Kickerların skora, Punterların da kendi savunma takımlarına uygun saha pozisyonu (field position) hazırlamaları anlamında oyuna katkısı hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır. Ayrıca Punterların çoğu Kickerların FG denemesinde Holder (top tutucu) olarak da görev yapar. (nadiren takımların yedek QBlerini de Holder olarak oyunda görürürüz)

Kicker ve Punter arasındaki bu yakın ilişkiye Long Snapper’ı (Punt öncesi Punter’a, FG öncesi de Holder’a topu atan oyuncu) da dahil etmemek olmaz. Bu üçlünün 2-3 saniyelik hatasız zincir performansı galibiyetin mimarı olabilir. Bu üçlüden bahsetmişken; ister tesadüf, ister kader, ister şans deyin (Ken Anderson’ın ‘Coincidences: Chance or Fate?’ adlı kitabından esinlendim) ilginç bir olayı paylaşmak isterim. Geçmişte NFL’de böyle bir şey olmuş muydu bilemiyorum ama daha önce üniversitede (UCLA 2009-2010) takım arkadaşı olan Kai Forbath (K), Jeff Locke (P), Kevin McDermott (LS) 2016-2017 sezonunda Minnesota Vikings‘de tekrar bir araya gelmişlerdi. Değişik pozisyonlarda oynayan bir çok oyuncu NCAA’de aynı üniversitede ter döküp NFL’de de aynı takımda buluşabiliyor ancak K, P ve LS gibi özel bir üçlünün bu buluşması benim çok hoşuma gitmişti.

Günün sonunda Kicker ve Punterları hep yalnız adamlar olarak görmüşümdür. Görev zamanları gelir, sahaya birkaç saniyeliğine girerler, vuruşları ya iyidir ya kötüdür. Çoğu zaman hatalarını telafi edecek fırsat da o maçta bir daha ellerine geçmez. Hüzün potansiyelinin çok yüksek olduğu o anlardan dolayı sempati duyuyorum onlara sanırım; bilemiyorum. Alakam olmayan takımların Kicker ve Punterlarının da her zaman en iyi vuruşlarını yapmasını istemem bu yüzden belki de.

*Amerikan Futbolu topuna baktığınızda ayakkabı bağına (ing. shoe lace) benzer dikişli bir kısım görürsünüz. Bir Kicker kontrollü vuruş yapabilmek adına her zaman topun yumuşak ve pürüzsüz olan kısmına vurmak ister. Bunu da Long Snapper’dan aldığı topu zemine o şekilde yerleştiren Holder (çoğu zaman Punter) sağlar. Topun bu şekilde konumlandırılmasına da ‘Laces Out’ (bağlar dışarı) adı verilir.

Laces Out – ‘Bağlar dışarı’ bakıyor. Foto: LM OTERO, ASSOCIATED PRESS

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*