NFL’deki Türkler

Tunch Ilkin (Foto: twitter.com/tunchilkin)

Evet, doğru okudunuz, başlığı yanlış yazmış değilim. Çok dar bir kesime hitap etmesine rağmen son yıllarda ülkemizde Amerikan Futboluna dair gelişmeler ve atılan adımlar umut verici. Yakın bir gelecekte altyapıda Türkiye’de oynamış bir sporcumuzu NFL’de göreceğimizi düşünmesem de bunun elbet bir gün gerçekleşeceğine inanıyorum (çok büyük bir ihtimalle de futbol altyapısı olan bir Kicker veya Punter olarak. Avustralya modeli buna örnek de teşkil edebilir. Avustralya Futbolundaki degaj vuruşunun puntla olan benzerliğinden doğan ‘kicker ve punter akademileri’ son yıllarda NCAA’e onlarca ve buradan da NFL’e giden bir çok Avustralyalı Punter yetiştirdi. Bu popülaritenin maddi tarafını da göz ardı etmemek gerek; 2018 Draft’ında Seattle Seahawks’ın 5.tur 149. sıradan draft ettiği ve lige çok iyi giren Avustralyalı Punter Michael Dickson’ın 4 senelik 2,75 milyon dolarlık kontratı sizi tatmin etmediyse, şu ana kadar oynadığı takımlardan 7 kez kesilen 92’ doğumlu Michael Palardy’nin Carolina Panthers tarafından bu ay başı 3 yıllık 7,5 milyon dolara imza attığını hatırlatayım).

Michael Dickson (Foto: seahawks.com)

Konumuza geri dönersek; merak edenler NFL’de adı veya soyadında ‘Turk’ geçen oyuncu listesine şuradan ulaşabilir. Her ne kadar 90ların başında yayınlanan bir Raiders maçında HBB’deki (90larda NFL maçları da yayınlayan favori TV kanalım) sunuculardan biri Dan Turk’ün babasının İsmet Türk olduğu zevzekliğini yapmış olsa da bu gerçeği yansıtmıyordu. Bildiğim kadarıyla NFL’deki Türkiye bağlantılı / Türk kökenli oyuncular şunlar:

Linebacker Kasim Edebali Almanya doğumlu ve annesi Türk (Nesrin)

Wide Receiver Chris Conley babasının askeri görevinden dolayı Adana’da (İncirlik) doğmuş.

Halihazırda NFL’de Türk oyuncu bulunmasa da Tunch Ilkin (Tunç) NFL’de oynamış ilk ve tek Türk. Tackle pozisyonunda 14 sezonda 177 maçta forma giyen İlkin, 2 kez de Pro-Bowl’a seçilme başarısı gösterdi. Küçük yaşta ailesi ile ABD’ye göç eden Tunç Ilkin’le yapılmış Türkçe röportajı şuradan okuyabilirsiniz.

Punterlardan bu kadar çok bahsetmişken zurnanın son deliği olarak görülen bu pozisyondaki oyunculara desteğimizi ‘Punters are People Too’ (Punterlar da insandır) diyerek noktalayalım.

‘Punters are People Too’ tişörtleriyle 2012 sezonundaki bir galibiyet sonrası Baltimore Ravens soyunma odası (Foto: Rich Eisen blog arşivi)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*